" TÜRKİYE'NİN HER YERİNE 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO! "

Üretkenliğinizi ve Veriminizi Arttıracak 12 Koku

Üretkenliğinizi ve Veriminizi Arttıracak 12 Parfüm

[Photo by Danielle MacInnes on Unsplash]

Daha önce hiç bir kokunun yanından geçip, o sırada çocukluğunuza bir geri dönüş yaşadınız mı?

Bunun nedeni, vücudunuza giren kokuların hafıza merkezinizle doğrudan bağlantısı olmasıdır.

Bir şeyi duyduğunuzda, dokunduğunuzda veya tattığınızda, bu bilgi beynin ilgili kısmına ulaşmadan önce duyusal bilgileri ileten ve beynin parçası olan talamustan geçer. Bu nedenle, karşılık gelen anı veya duygunun farkında olmadan önce duyunun farkındasınızdır.

Ancak kokular talamustan geçmeden, doğrudan hipokampusa (hafızanızdan sorumlu olan) ve amigdalaya (duygularınızı işlediğiniz yer) bağlı olan koku soğancığına yönelir. Kokular talamusa ulaşmadan önce bu bölgelerden geçtiği için hafızayla daha yakından bağlantılıdır.

Bu durum, aroma terapinin neden duygusal, fiziksel ve zihinsel durumumuz üzerinde derin bir etkisi olduğunu da açıklamaktadır.

Aslında, yapılan bir çalışma, olumlu otobiyografik anıları uyandıran belirli kokuların ruh halini yükseltip stresi azaltabileceğini ortaya koyuyor. Kokuların verimliliği artırmak için hafıza, konsantrasyon, sürekli dikkat ve bilişsel işlev gibi şeyleri etkilediğini gösteren de çok sayıda başka çalışmalar var.

Daha verimli ve üretken bir şekilde çalışmanıza yardımcı olmak, bu yazıda performansınızı artıracak en güçlü kokulardan bahsedeceğiz.

1. Biberiye

Mutfakta yaygın olarak kullanılan bu bitkinin hafıza üzerinde de olumlu etkisi vardır. Aynı zamanda biberiye, kokusuna maruz kalan kişilerde uyanıklığı da artırır - bir toplantıya veya beyin fırtınasına hazırlanmanıza yardımcı olacak mükemmel kokulardan bir tanesi.

2. Vetiver

Vetiver (bir tür kokulu ot), beyindeki hücrelerin oksijenlenmesini artıran bileşenler içerir. Düzenli olarak soluyan DEHB katılımcıları, beyin düzenlerinde iyileşme ve semptomlarda azalma yaşamış, bu durum da, vetiver kokusunun konsantrasyona yardımcı olabileceğini düşündürmüştür.

3. Kahve

Kahve içmenin uyanıklığı artırdığı iyi bilinir, ancak kokusu da en az kendisi kadar uyanıklığı arttırıcı etkiye sahiptir. Yapılan bir çalışmada, kahveyi koklayan öğrencilerin analitik akıl yürütme testlerinde daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, kahveyi koklamanın da kahveyi içmek gibi benzer bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur.

4. Limon

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, limonun keskin kokusu duyuları harekete geçirmekte ve bilişsel işlevi geliştirmekte etkilidir. Başka bir çalışmada ise, limon kokusunun katılımcıların yazarken yüzde 54 daha az hata yapmasına neden olduğu ortaya çıkmıştır. Uzun süreli çalışmaların üstesinden gelmenize yardımcı olması için bundan sonra limon koklamayı unutmayın. 

5. Yasemin

Yasemin kokusu sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. İyi olma duygusu ve olumlu bir ruh halini yeniden canlandırmak ve teşvik etmek için yasemin kokusu kullanmak çok akılcı olacaktır. Kendinizi anında tazelemek için, verdiğiniz molalar sırasında yasemin koklayarak kendinizi yeniden canlandırın.

6. Narenciye

Parlak, hafif narenciye aromaları, uyanık ve tetikte kalmak için faydalıdır. Yapılan bir araştırmada, narenciye kokusuna maruz kalan kişilerde, fiziksel aktiviteyi arttırdığı ve katılımcılarda tepki süresini kısalttığı gözlemlenmiştir. Kendinizi önemli bir öğleden sonra toplantısında daha güçlü hissetmek için toplantıya girmeden hemen önce derin bir narenciye kokusunu içinize çekin. 

7. Tarçın

Araştırmacılar, tarçın kokusunun, daha fazla dikkat gerektiren görevlerde performansı iyileştirdiğini ortaya koymuşlardır. Ayrıca tarçın kokusu motor tepki hızını arttırır ve hafızayı da geliştirir. Bunların hepsi işyerinde veya çalışırken, veriminizi arttıracak oldukça faydalı ipuçlarıdır.

8. Nane

Bir çalışmanın deneklerine bir miktar nane yağı koklatıldığında, zorlu görevlerde daha uzun süre konsantre olmalarını sağladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca nane kokusunun, hafızanın uyanıklılığını da arttırdığı ortaya çıkmıştır.

9. Zencefil

Zencefilin keskin, aromatik kokusu özellikle yorgunlukla savaşmanızda size yardımcı olur ve vücudunuzdaki ağrıları da hafifletir. Zencefil, özellikle uzun ve yorucu çalışma dönemlerinde, size yardımcı olacak çok önemli bir kokudur.

10. Çam

Japonya merkezli bir araştırmada, bir çam ormanında yürümenin stresi azalttığı ortaya çıkmıştır. Çam, antidepresan etkisi olduğu için ruh halini yükseltmek için de kullanılır. Ayrıca, çam kokusu, uyanıklığı arttırıcı ve odaklanmak için kafanın temizlenmesine yardımcı olacak etkilere de sahiptir.

11. Limon Otu

Uzun bir günün ardından dinlenmeye yardımcı olan limon otu, kaygıyı ve stresi azaltır. Limon otu koklamak beynin rahatlamasını ve ertesi güne daha iyi bir şekilde hazırlanmanıza da yardımcı olur.

12. Lavanta

Tatlı bir kokuya sahip olan lavanta, dinlenme sırasında beyni yeniden şarj ederek konsantrasyonu artırır. Lavanta kokusu, normalde olacağınızdan daha canlanmış olarak işe dönmenizi sağlayacak en etkili kokulardan birisidir.

-

Kokuları bir üretkenlik hilesi olarak kullanmak, verimliliği artırmanın en yaygın yollarından biri değildir, ancak kesinlikle etkilidir. Kokuları kullanmanın en iyi yanı ise, yukarıda bahsettiğimiz bütün kokuların çok kolay erişilebilir olmasıdır.

Yapmanız gereken tek şey: ruh halinizi, veriminizi ve etkinliğinizi arttırmak için bu kokuları ara ara koklamak olacaktır!


Yorum bırakın

Liquid error: Could not find asset snippets/booster-message.liquid