" TÜRKİYE'NİN HER YERİNE 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO! "

Evinizin veya Odanızın Kötü Kokmasına Neler Sebep Olur?

Evinizin veya Odanızın Kötü Kokmasına Neler Sebep Olur?

[Photo by Phillip Goldsberry on Unsplash]

Evinizin veya Odanızın Kötü Kokmasına Neler Sebep Olur?

Bizler genellikle havanın kalitesi hakkında nasıl koktuğuna bağlı olarak değerlendirmelerde bulunuruz. Ancak havanın güzel kokması, havanın kalitesi için pek de güvenilir bir test olmayabilir.

Evinizin etrafındaki kötü kokulardan kurtulmak önemlidir, ancak kokuyu potansiyel olarak zararlı kimyasallarla örtmek yerine, evinizin neden böyle koktuğunu anlamakla başlamalısınız.

Kokunun nereden geldiğini öğrendikten sonra, kaynağı tamamen ortadan kaldırmak için harekete geçebilirsiniz.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki odanızda kötü bir koku olsa bile bunun kaynağı belli olmayabilir.

Odanız eğer küf kokuyor ise buna mikrobiyal uçucu organik bileşikler adı verilen bir şey neden olabilir. Eğer evinizde veya binanızda küflü bir koku varsa, binada küfün büyüdüğünü ve araştırılması gerektiğini göstermektedir. Bu durumda yetkili biriyle irtibata geçerek küfün kaynağını bulmanız faydanıza olacaktır.

Küf odalarınızın hemen hemen her yerinde bulunabilir - duvarlarınızda, pencere pervazlarınızda, halınızın altında veya banyonuzun bir köşesinde. Dünya Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi eğer ortamda küfü görebiliyor veya koklayabiliyorsanız, bu durumun bir sağlık riski oluşturabilieceğini söylüyor.

Küf kötü kokuların yaygın bir nedeni olsa da, odanızın kokmasına neden olan tek olası kaynak küf değildir. Odanızdaki diğer potansiyel kötü koku kaynakları şunları içerir:

1. Evcil hayvan kazaları

Bazen en iyi eğitimli evcil hayvanların bile kazaları olur. İster gizli bir kaza olsun, isterse hemen temizlediğiniz bir kaza, koku haftalarca hatta aylarca odada ve hatta evinizde kalabilir. Çok uzun süre temizlenmeden bırakılırsa, evcil hayvan idrarı halı dolgusuna sızabilir ve küf oluşumuna neden olabilir.

2. Artık yiyecekler

Temizlenmemiş yiyecek veya içecek kapları da zaman içerisinde kokmaya başlayabilir. Odanızda bariz bir yiyecek veya içecek kalıntısı olmasa bile, eski lekeler veya dökülmeler de koku oluşmasına neden olabilir.

3. Kirli çamaşırlar

Bir diğer kötü koku kaynağı ise kirli çamaşırlardı. Ve çamaşır sepetiniz bakteriler için bir başka üreme alanıdır.

Yapılan bir çalışmada, “koltuk altından gelen ter, deri üzerindeki bakterilerle temas edene kadar kokusuzdur. Ancak bakterinin ter (veya nemle) temas etmesi sonucu ortaya kötü bir koku yayılmaya başlar."

Eğer çamaşır odanız veya üzerinizdeki kıyafet garip bir şey kokuyorsa, suçlu kirli çamaşırlarınız olabilir.

4. Durgun hava

Durgun hava, toz, küf sporları ve hatta giysilerinizdeki tütün dumanı gibi havadaki parçacıkları hapseder. Bu durum özellikle sıcak nemli günlerde daha da geçerlidir. Odanız eğer yeterli miktarda ve şekilde havalandırılmıyorsa, hava bu kirleticileri tutar ve ortamda kötü koku oluşmasına sebep olur.

5. Toz

Toz her tür şeyden oluşabilir: ölü deri parçaları, polen, evcil hayvan kılı, kepek, vb. Toz odanızı sadece kirletmekle kalmaz, aynı zamanda havanızın kalitesini de etkiler ve zaman içerisinde küf kokusuna neden olabilir. Bu yüzden evinizin düzenli temizliği çok önemlidir.

Kötü Kokan ve Kirli Havanın Zararları Nelerdir?

Havadaki kimyasallar, ister koklayalım ister koklayamayalım, ister görelim ister görmeyelim, iç mekan havamızın kalitesini etkiler. Ayrıca zaman içerisinde sağlık riski de oluşturabilirler.

Oluşan bu kötü kokular zaman içerisinde baş ağrısına, baş dönmesine, akciğer rahatsızlıklarına, bronşite ve başka kronik hastalıklara sebep olabilir.

Bu nedenle, odanızın güzel kokmasını sağlarken, sağlığınızı korumak istiyorsanız, kötü kokunun kaynağının ne olduğunu bulmanız da çok önemlidir.

Bambu Çubuklu Oda Kokularıyla Evinizin Güzel ve Ferah Kokmasını Sağlayın

Artık kötü bir kokunun nereden gelebileceğini biliyorsunuz. Kokuyu alsanız da almasanız da iç mekan hava kalitesi kötü olabilir, odanızı bir bahar günü kadar taze hissettirmek için yapmanız gerekenler çok basit:

  1. Odanızı düzenli aralıklarla temizleyin ve havalandırın.
  2. Evinizin farklı noktalarında, ferah bambu çubuklu oda kokuları bulundurun.

 -

Eviniz için farklı ve zevklerinize özel oda kokusu tasarımları için bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

 

 


Yorum bırakın

Liquid error: Could not find asset snippets/booster-message.liquid