" TÜRKİYE'NİN HER YERİNE 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO! "

Parfümün Son Kullanma Tarihi Olur Mu? Parfümünüzün Bozulup Bozulmadığını Nasıl Anlarsınız

Parfümün Son Kullanma Tarihi Olur Mu? Parfümünüzün Bozulup Bozulmadığını Öğrenin

[Photo by katemangostar]

Uzun yıllardır sakladığınız bir parfüme sahipseniz, etkisinin azaldığını veya zamanla daha az kokmaya başladığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu durum, parfümünüzün son kullanma tarihine yaklaşıyor olabileceğinin en büyük işaretleridir.

Parfümün son kullanma tarihi olur mu? Parfüm bozulur mu? Kolonya kötüleşir mi?

Kesinlikle bozulabilirler, ancak ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Parfümün kalitesi, içinde bulunduğu koku ailesi ve kokunun nasıl saklandığı, ne kadar uzun süre ömrünün olduğu üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bu yazıda, parfüm ve kolonyanın ömrünün ne kadar olduğu, parfümünüzün süresinin dolup dolmadığını nasıl anlayacağınız ve parfümü doğru şekilde nasıl saklayacağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

Parfümün Son Kullanma Tarihi Olur Mu? 

Evet, parfümün bir son kullanma tarihi vardır. Ancak ne kadar uzun süre dayanacakları kokunun kimyasal bileşimine bağlıdır. Çoğu parfüm çabuk bozulan bir yapıya ve kısa süreli bir son kullanma tarihine sahip değildir. Bazılarının süresi bir yıldan kısa bir süre içinde dolmaya başlarken ve diğerlerini 10 yıldan fazla süre kullanabilirsiniz. Genel bir yorum yapacak olursak ise, bir kokunun ortalama raf ömrü üç ila beş yıldır. 

Uzmanlara göre, daha ağır baz notalara sahip parfümler en uzun süre dayanan parfüm grubudur. Bazı insanlar bu parfümleri iyi bir şarapla karşılaştırır - yaşlandıkça kokunun daha da oturduğunu ve daha iyi hale geldiğini söylerler. Daha ağır alt notalara sahip koku örnekleri, paçuli ve kehribar gibi oryantal kokuları içerir.

Bir kokuda daha hafif baz notalar öne çıktığında ise, parfüm genellikle daha uçucu bir hal alır. Örneğin narenciye, çiçeksi ve yeşil parfümler genellikle daha kısa raf ömrüne sahiptir.

Raf ömrü aynı zamanda kokuları nasıl sakladığınıza da bağlıdır. Doğru şekilde depolanan parfümler, yanlış şekilde muhafaza edilenlere göre çok daha uzun süre dayanır.

Parfümünüzün son kullanma tarihi geçerse, parfümü kullanmak hoş olmayan bir kokuya, cilt tahrişlerine veya - bazı durumlarda - alerjik reaksiyona neden olabilir. Parfümünüz birkaç yıldan daha eski ise, kullanmadan önce test etmeniz muhtemelen en iyi yöntem olacaktır.

Parfümünüzün Son Kullanma Tarihinin Dolduğunu Anlamanın Üç Basit Yolu

Parfümünüzün son kullanma tarihinin dolup dolmadığını, kokusunu, görünümünü ve rengini kontrol ederek anlayabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, birçok insan parfüm güzel kokuyorsa süresinin dolmadığına inanıyor (farklı koksa bile). 

Parfümünüzün süresinin dolup dolmadığını test etmenin bazı yolları:

1. Nasıl Koktuğunu Test Edin

Parfümünüzün bozulup bozulmadığını anlamanın en açık yolu kokusunu test etmektir.

Bazı parfümler, zamanla etkisinin kaybolduğu bilinen bitkisel yağlar içerebilir. Kokunuz bitkisel yağ içermiyorsa (uçucu yağlarda olduğu gibi), daha uzun süre dayanır.

Parfümünüz veya kolonyanız sirke gibi kokuyorsa veya orijinal kokunun konsantrasyonunda önemli bir değişiklik fark ederseniz, süresi dolmuş olabilir. Koku, ilk kullandığınızdan önemli ölçüde farklıysa, muhtemelen süresi dolmuştur.

  • Kokuda önemli bir değişiklik var mı?
  • Kokunun etkisinde azalma var mı?
  • Kokuda sirke kokusu var mı?

2. Nasıl Göründüğüne Bakın

Parfümünüzü test etmenin bir başka yolu da rengine bakmaktır.

İlk kullanmaya başladığınız haline göre daha koyu renkli bir parfüm tarihinin geçtiği anlamına gelebilir.

Berrak veya yarı saydam bir renkle başladıysanız ve sonrada daha opak veya bulanık bir parfümünüz varsa, bu kullanım süresinin dolduğunun bir işareti olabilir.

Zamanla, yüksek alkol konsantrasyonlarına sahip kokular buharlaşabilir. Son kullanma tarihi geçmiş bir parfüm, şişede daha az parfüm içerir.

3. Son Kullanma Tarihini Kontrol Edin

Çoğu zaman parfümünüzün ambalajında son kullanma tarihi olacaktır.

Bu, bir parti kodu veya bir PAO (Açılıştan Sonraki Süre) numarası şeklinde olabilir. Bunlar genellikle parfümün altında bulunur veya geldiği kutunun üzerine basılır.

Genellikle ambalaj üzerinde de basılı olan katalog numarası ve barkod gibi birçok başka numara vardır. Parfümünüzün süresinin dolup dolmadığını belirlemek için hangi numaraya baktığınızı bilmek önemlidir.

Parti Kodu: Parti kodu, bir parfümün ne zaman ve nerede üretildiğini belirten bir tanımlama kodudur. Parfüm şirketleri bu kodları kalite kontrol amacıyla, kötü bir parfüm grubunu belirlemek ve piyasadan çıkarmak için kullanır. Tüm orijinal, markalı parfümlerin kendi parti kodları olmalıdır. Parti kodunun birçok çeşidi vardır ancak genellikle üç ila 12 sayıdan oluşur. Bazılarının koda dahil edilmiş harfleri de olabilir. Bu kodlar, dağıtım sırasında önceden basılmış pakete uygulandıklarından, genellikle ambalaj üzerindeki diğer numaralardan farklı görünebilir.

Bazı Parti Kodu Örnekleri:

  • Chanel: 5002
  • Christian Dior: 1N03
  • David Beckham: L1 0759086986

CheckFresh, parfümünüzün tasarımcısını seçmenize olanak tanıyan ve parti kodlarının neye benzediğine dair belirli örnekler sağlayan çok kullanışlı bir web sitesidir. Bu web sitesine parti kodunu girebilir ve parfümünüzün tam olarak kaç yaşında olduğunu öğrenebilirsiniz.

PAO Numarası: Parfüm ambalajınızın üzerinde yanında bir numara bulunan açık bir kavanozu temsil eden küçük bir sembol olacaktır. Bu sayı, parfümünüzü, kullanım süresi dolmadan kullanabileceğiniz, açıldıktan sonraki ay sayısını göstermektedir.

Tipik olarak önerilen kullanım süresi parfüm açıldıktan sonra 30 aydır. Bu, yaklaşık iki buçuk yılda kokunuzun süresinin dolup dolmadığını görmek için test etmeye başlamanız gerektiği anlamına gelir.

Parfüm Nasıl Saklanır?

Parfümünüzün mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını istiyorsanız, uygun şekilde saklamanız çok önemlidir. Bir kokuyu doğru şekilde saklamak, onu uygun olmayan sıcaklık dalgalanmalarından uzak tutmak anlamına gelir.

Parfümünüzü banyoda saklamak mantıklı ve cazip gelse de, sıcak ve soğuk sıcaklık değişiklikleri parfümünüzün daha hızlı bitmesine neden olabilir. Nem, içindeki kimyasallarla da karışabilir.

Sıcaklık parfümün kimyasal yapısını bozarak gücünü kaybetmesine neden olduğundan parfümünüzü doğrudan güneş ışığında tutmaktan da kaçınmalısınız.

Isı parfümleri bozduğu için buzdolabında saklamanın iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, parfümü buzdolabınızdan çıkardığınızda, sıcaklık değişiklikleri da aynı derecede zararlı olabilir.

Parfüm için en iyi saklama alanı, yatak odası çekmecesi veya dolap gibi serin, kuru ve karanlık bir yerdir. Havaya maruz kalmak kimyasal dengeyi bozabileceğinden, en iyisi parfümü orijinal kabında tutmaktır. Ayrıca, içindeki alkolün buharlaşmasını hızlandırarak kokunun daha hızlı tükenmesini neden olur.

-

Parfümünüzün süresinin dolup dolmadığını belirlemek zor olabilir.

Parfümünüz iki buçuk yıldan daha eski ise, son kullanma belirtileri açısından test etmek isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, parfümünüz güzel kokuyorsa ve aldığınız zamana benzer bir renk ve kıvama sahipse, kullanım tarihinde bir problem yok demektir.

Bazı yüksek kaliteli parfümler, doğru şekilde saklanırsa yıllarca kullanılabilir.

Yeni bir parfüm alma zamanınız geldiğini düşünüyorsanız, parfüm uzmanlarımızla iletişime geçebilir ve kendiniz için en uygun kokuyu tasarlayabilirsiniz.


Yorum bırakın

Liquid error: Could not find asset snippets/booster-message.liquid