" TÜRKİYE'NİN HER YERİNE 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO! "

Aromalarına Göre Sınıflandırılmış Parfüm Aileleri ve Barındırdığı Kokular

Aromalarına Göre Sınıflandırılmış Parfüm Aileleri ve Barındırdığı Kokular

[Photo by Trung Do Bao on Unsplash]

Mükemmel kokuyu ararken, nereden başlayacağınıza karar vermek zor olabilir. Sonuçta yüzlerce koku var. Farklı notalara aşina değilseniz, hangi kokuları sevdiğinizi bulma süreci göz korkutucu gelebilir.

Bu yüzden başlamadan önce koku çarkını ve koku ailelerini bilmenizde fayda var. Doğada, mutfakta veya başka bir yerde, hayatınızın bir noktasında koku ailelerinin herhangi birini koklamış olmanız kuvvetle muhtemeldir!

Bu yazıda koku çarkı ve koku ailelerinin ne olduğunu ele alacağız. Ayrıca ana ailelerin yanı sıra alt aileleri de inceleyeceğiz. Bir sonraki parfümünüzü satın almaya güvenle gitmeye hazır olmanız için bu kokuların nasıl birleştirileceğine de kısaca değineceğiz.

Koku Çarkı Nedir?

Koku çarkı, farklı koku ailelerini ve alt ailelerini gösteren yuvarlak bir diyagramdır. Kokuların, birbirleriyle olan ilişkilerini göstermek için benzerlik ve farklılıklarına göre gruplandırılmıştır. Birbirini sınırlayan koku grupları ortak koku özelliklerini paylaşırken, birbirinden uzak olanlar daha az ilişkilidir. 

Bu koku sınıflandırma sistemi, parfüm uzmanı Michael Edwards tarafından perakendecilerin tüketicilere daha verimli parfüm önermelerine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Her aile belirgin bir kokudan oluşurken, alt familyalar bu kokuların harmanlanmış versiyonlarıdır. 

Koku ÇarkıKoku Aileleri

Koku aileleri dört ana kategoriye ayrılır:

 1. Çiçeksi Kokular
 2. Oryantal Kokular
 3. Odunsu Kokular
 4. Ferah Kokular 

Ayrıca bu dört ailenin her birinin de kendi alt ailesi vardır. Her bir koku ailesinin ayırt edici özellikleri vardır ve genellikle bireyler, kişisel kokuları seçerken bir koku ailesini diğerine tercih ederler. 

Bu nedenle yeni bir koku için alışverişe çıkmadan önce hangi aileden hoşlandığınızı bilmek size büyük ölçüde yardımcı olabilir. Çoğu ürün koku ailesi ile etiketlenmemiş olsa da, kokuyu hangi bileşenlerin oluşturduğunu öğrenebilmelisiniz. 

Parfümlerle yıllardır uğraşan uzmanlar, bir kokunun hangi aileye ya da alt aileye ait olduğunu tek bir koklama ile anlayabilirler. Koku topluluğunda her bir ailenin organizasyonu ve tanımı hakkında bazı tartışmalar olsa da, çoğu bu yazıda yer alan aileler ve alt aileler konusunda hemfikirdir.

1. Çiçeksi Kokular

Çiçeksi koku ailesi en yaygın koku ailelerinden biridir ve birçok tanınmış parfümde kullanılmaktadır.

Çiçek kokuları daha çok kadın kokularında kullanılsa da zaman zaman erkeklerde de kullanılıyor. Genellikle taze kesilmiş çiçekler gibi kokarlar veya üzerlerinde pudramsı bir not vardır.

Alt Aileler:

Meyveli Kokular: Şeftali, armut ve elma gibi tatlı, yenilebilir ve tropikal aromalar.

Çiçeksi Kokular: Taze kopartılmış çiçekler gibi kokar. Gül ve zambak en çok kullanılan aromalardır.

Yumuşak Çiçeksi Kokular: Yumuşak, pudramsı ve tatlı aromalar.

Floral Oryantal Kokular: İnce baharat notaları içeren çiçek aromaları.

Yaygın Çiçeksi Notalar:

 • Gül
 • Yasemin
 • Portakal Çiçeği

Parfüm Örnekleri:

 • Bloom – Gucci
 • Red Door – Elizabeth Arden
 • Rockin' Rio - Escada

2. Oryantal Kokular

Oryantal koku ailesi zengin egzotik kokulardan oluşur. Oryantal kokuları düşündüğünüzde otlar ve baharatlar veya kuru, tozlu, reçine notaları düşünebilirsiniz.

Gösterişli ve çarpıcı olan bu notalar çoğu zaman kehribar veya tatlı notalarla yumuşatılır. Bu aileyi egzotik ve baştan çıkarıcı olarak tanımlamak yaygındır. 

Alt Aileler:

Yumuşak Oryantal Kokular: Yumuşak çiçek notaları, tütsü ve sıcak baharatlarla karıştırılarak ortaya çıkan aromalar.

Oryantal Kokular: Tarçın, vanilya ve misk gibi tatlı, sıcak notalar.

Odunsu Oryantal Kokular: Baharatlı ve tatlı notalarla karıştırılmış paçuli ve sandal ağacı gibi aromalar.

Yaygın Oryantal Notalar:

 • Vanilya
 • Mür
 • Anason

Parfüm Örnekleri:

 • Youth Dew – Estee Lauder
 • Obsession – Calvin Klein
 • Joop – Joop!

3. Odunsu Kokular

Odunsu kokular genellikle sıcak ve gösterişlidir. Sandal ağacı ve paçuli gibi tütsü benzeri kokuları sedir gibi daha kuru notalarla karıştırarak ortaya çıkar. Bu notaların sıcaklığını azaltmak için, kokular bazen narenciye veya çiçek gibi bazı taze notalar ile birleştirilir. 

Alt Aileler:

Odunsu Aromalar: Sedir ağacı, sandal ağacı ve vetiver gibi aromatik kokular.

Yosunlu Ağaç Aromaları: Meşe yosunu ve kehribar gibi tatlı, pürüzsüz ve topraksı kokular.

Kuru Odun Aromaları: Deri aromaları ile karıştırılmış tütsü aromalı kokular. 

Yaygın Odunsu Notalar:

 • Paçuli
 • Vetiver
 • Sandal Ağacı

Parfüm Örnekleri:

 • Vetiver – Carven
 • Mitsouko – Guerlain
 • Polo – Ralph Lauren

4. Ferah Kokular 

Fresh koku ailesi, temiz parlak kokuları kapsar. Otsu, narenciye ve okyanus kokuları bu kategoriye girer.

Erkek kokularında kadın kokularından daha sık kullanılan taze kokular, daha güçlü bir koku oluşturmak için baharatlı notalarla eşleştirilir. Aromatik, ekşi notalar, veya meyveli kokularla karıştırılmış olarak da bulunabilir. 

Alt Aileler:

Aromatik Kokular: Lavanta veya odunsu kokularla karıştırılmış temiz ve taze ot aromaları.

Narenciye Kokular: Mandalina veya bergamot gibi lezzetli veya keskin notalar.

Okyanus Kokuları: Deniz, yağmur veya okyanus notaları ile karıştırılmış su kokuları.

Yeşil Kokular: Yeni biçilmiş çimenlerin ve ezilmiş yeşil yaprakların kokusu. 

Yaygın Fresh Notalar:

 • Adaçayı
 • Bergamot
 • Greyfurt

Parfüm Örnekleri:

 • Cool Water – Davidoff
 • Versace Man – Versace
 • Acqua di Gio – Giorgio Armani

Kokular Nasıl Birleştirilir

Renklerde olduğu gibi, belirli koku aileleri de birlikte iyi bir uyuma sahiptir. Koku çarkı bunu görmeyi kolaylaştırır. Koku çarkında yan yana olan koku alt aileleri neredeyse her zaman iyi bir şekilde karışacaktır.

Ayrıca başlangıç için bir alt aile seçebilir ve koku çarkında onun karşısında hangi notanın göründüğünü görebilirsiniz. Bu, bu notların birbirini tamamlayıcı olduğu anlamına gelir. Örneğin, yumuşak oryantal, narenciyeyi tamamlayacak ve oryantal de su bazlı bir notayı tamamlayacaktır. 

Koku ÇarkıSon olarak, koku çarkında bir üçgen oluşturan üç koku alt ailesi de seçebilirsiniz. Bunların birbirini çok güzel tamamladığını göreceksiniz. Örneğin, çiçeksi oryantal notaları sevdiğinizi biliyorsanız, yosunlu ve su notaları da içeren bir koku arayabilirsiniz.

Koku Çarkı Üçlü

En çok hangi aileleri sevdiğinize ve hangi ikincil notaları aradığınıza karar verdikten sonra, sizin için mükemmel parfümü araştırmaya (veya oluşturmaya) başlamanın zamanı geldi. Parfümü satın almadan önce cildinizde test ettiğinizden emin olun, böylece cildinizle karıştığında kokunun nasıl bir aroma ortaya çıkaracağını bilirsiniz.

Hâlâ nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, siz de parfüm atölyemize gelebilir ve parfüm uzmanlarımız ile yapacağınız deneyimler sonucunda kendinize özgü, eşsiz parfümünüzü tasarlayabilirsiniz. 


Yorum bırakın

Liquid error: Could not find asset snippets/booster-message.liquid