" TÜRKİYE'NİN HER YERİNE 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO! "

Evde Kokulu Yağlarla Bambu Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Yapılır

Evde Kokulu Yağlarla Bambu Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Yapılır

[Photo by Mathilde Langevin on Unsplash]

Evde Kokulu Yağlarla Bambu Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Yapılır

Gördüğümüz bir olayı veya duyduğumuz bir konuşmayı, kokladığımız bir kokuya göre çok daha kolay unuturuz. İnsanlar çok geniş bir koku hafızasına sahiptir. 

Beş duyumuz içinde, hafızayı en fazla etkileyen duyumuzun koku olduğunu daha önce de mutlaka duymuşsunuzdur. Doğru şekilde kullanılmış tek bir damla koku, bizi büyük annelerimizin o yumuşak yasemin kokulu evlerine geri döndürebilir. Mandalina ve portakalların aromatik kokusu, çocukluğumuzun uzun kış akşamlarını, sobaların üstüne dizilen mandalina kabuklarını ve uzadıkça güzelleşen neşeli sohbetleri hatırlatabilir.

Üstelik kokular bizleri sadece geçmişe götürmekle de kalmaz, vücudumuzun ve beynimizin de dinlenmesine yardımcı olurlar. 

Kişisel zevk ve beğenilerimize göre seçtiğimiz oda kokuları, bazen bir okyanus kıyısını bazen bir lavanta bahçesini bazen de portakallarla dolu bir bahçenin ferahlığını evimize taşımıza yardımcı olur. 

Koku konusunda herkesin zevki farklıdır. Özellikle de evlerimizi ve odalarımız ferahlatan oda kokuları mesele oldu mu kendimize göre olanı bulmak zorlayıcı olabilir. Eğer ellerinizle bir şeyler hazırlamaktan hoşlanıyorsanız evinizde kendiniz de oda kokusu hazırlayabilirsiniz. Evde oda kokusunun nasıl yapılacağına geçmeden önce gelin önce bu aromatik kokuların faydalarına ve etkilerine kısaca bakalım. 

Oda Kokularının ve Aromatik Yağların Etkileri

GelGez ekibinin yaptığı çalışmaya göre farklı aromatik yağların insanlar üzerinde farklı etkileri vardır:  

Canlı kalmak için, enerjiniz devamlı yüksek kalmasını istiyorsanız, mandalina, kekik, nane, portakal, limon, greyfurt veya zencefil yağlarını, Çam Ağacı, Bergamot

Sinirleri gevşetici ve rahatlatıcı bir şeyler istiyorsanız, Lavanta, Karanfil, Sedir veya ylang ylang yağı, Paçuli, Melissa, ylang ylang, Gül, Menekşe, Papatya

Antioksidan etki ve solunum sistemi destekçisi bir şeyler arıyorsanız, Nane, Lavanta, Okaliptüs, Melaleuca, Limon, Ekinezya, Ardıç, Adaçayı yağları,

Dikkat Eksikliği ve uyuşukluğu engellemek için ise Zencefil ve Biberiye yağını kullanabilirsiniz.

Bambu Çubuklu Oda Kokusu Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 1. 60-100 ml boyutunda, parfümü kullanacağınız bir şişe. Bitmiş bir parfüm şişesi veya arzu ettiğiniz bir dekoratif şişeyi kullanabilirsiniz. 
 2. Etil alkol.
 3. Arzu ettiğiniz kokulu yağlar veya parfüm özü. (20 ml)
 4. 4-6 adet bambu çubuğu

Not: Arzu etmeniz halinde gerekli bütün maddeleri evde oda kokusu yapma kiti olarak siz müşterilerimize temin ediyoruz. 

Bambu Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Yapılır

 1. Almış olduğunuz yağdan veya parfüm özünden 20 ml kullanacağınız parfüm şişesinin içerisine dökün. 
 2. Üzerine kokunun bambu çubukları ile yayılmasını sağlamak için 40 ml kadar etil alkol ekleyin. 
 3. Alkol ve yağların iyice karışması için 2-3 dakika kadar dairesel hareketlerle şişeyi karıştırın. 
 4. Şişenin boyutunun 2-2.5 katı olacak şekilde bambu çubuklarını kesin ve şişenin içerisine ekleyin.
 5. 4-6 adet bambu çubuk kullanmanız optimal seviyede koku almanızı sağlayacaktır. Daha fazla çubuk koymanız durumunda hem odanın yoğun bir şekilde parfüm kokmasına hem de parfümün kısa sürede bitmesine sebep olacaktır. 
 6. Çubukların üst tarafları kuruduğunda çubukları ters çevirerek kullanmaya devam edin. Aksi halde çubukların üst tarafları kuruduğunda ortama koku vermeyi bırakacaktır. 
 7. İyi günlerde kullanınız. 

Not: Eğer koku uygun ortamda yeterince dinlendirilmez, iyi karıştırılmaz ve alkol-esans oranı iyi ayarlanmazsa ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilir. 

Jammy Perfume olarak isterseniz size özel hazırlayacağımız oda kokularıyla hiç bir zahmete girmeden yaşadığınız ortamın ferah ve güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. 

İsterseniz de, arzu ettiğiniz koku özleri, şişe ve etil alkol kitiyle birlikte kendi oda kokunuzu kendi ellerinizle üretmenize yardımcı olabiliriz. 

Detaylı bilgi ve aklınıza takılan bütün sorular için bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

 


Yorum bırakın

Liquid error: Could not find asset snippets/booster-message.liquid