" TÜRKİYE'NİN HER YERİNE 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO! "

Parfüm Nasıl Saklanır: Parfümünüzü Daha Uzun Süre Kullanmanıza Yardımcı Olmanın 13 Yolu

Parfüm Nasıl Saklanır

[Photo by Kolya Korzh on Unsplash]

Parfümü mümkün olduğu kadar uzun süre kullanılabilir tutmanın en iyi yolu onu her şeyden saklamaktır. Karanlık ve kuru yerler, parfümleri muhafaza etmek için en iyi yerlerdir. Bu nedenle bir dolabın veya çekmecenin karanlık bir bölümü, parfüm şişesini saklamak için en ideal yerlerden biridir.

Peki ama bir parfümü ne kadar uzun süre kullanabilirsiniz? Parfümler zamanla sadece aromatik çekiciliğini kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda renk ve koku değişikliğinede uğrayabilirler. Eğer yanlış şekilde ve yanlış ortamda saklanırsa, parfüm birkaç ay sonra bozulmaya başlayabilir.

Parfümlerini daha uzun süre kullanmak için, parfümün nasıl saklanacağına dair 13 ipucu:

1. İlk Kullanıma Kadar Parfümün Orijinal Kapağını Açmayın 

Parfümün kapağının ilk defa açılana kadar bozulmadan kalacağını akılda tutmak çok önemlidir. Kapağı açıldığında parfüm, oksijene maruz kalmaya başlar ve içindeki kokunun seyrelmesine ve oksitlenmesinin başlamasına neden olur.

Şişedeki parfüm azalmaya başladığında içinde daha fazla oksijen ve daha az esans olacağı için kokunun seyrelmesi doğaldır.

İlk kullanımdan sonra saat işlemeye başlar. Bu yüzden bir parfümü ne zaman kullanmaya başlayacağınız konusunda dikkatli olun. 

2. Parfümünüzü Karanlık Bir Yerde Saklayın

Parfüm şişeleri tasarımları ve görünüşleri itibari ile bir çok dekorasyon ürününden daha güzel görünürler. Ancak, şifonyerin ve komidinin üzerinde bir dekorasyon objesi olarak sergilenmemelidirler.

Ne yazık ki, güneş ışığı ile doğrudan veya dolaylı bir etkileşim, parfümün yapısını bozmakadır. Bu kokuların hassas DNA'sını değiştirmekten kaçınmak için, şişenizi hem doğal hem de yapay ışıktan uzak bir yerde saklamanız en iyi çözüm olacaktır. 

3. Parfümünüzü Kuru Bir Yerde Saklayın

Nem ve ıslaklık, hesaba katılması gereken bir diğer faktördür. Nem, parfümün yapısını etkiler ve istenmeyen kimyasal reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. 

Nemli bir ortamda yaşıyorsanız bundan kaçınmak zor olabilir. Bu yüzden böyle bir ortamda bulunuyorsanız ekstra bilinçli olmanızda fayda olacaktır. Böyle bir yerde yaşarsanız eğer, nem dengeleyici cihazın olduğu bir odada parfümlerinizi saklamak en ideal çözüm olacaktır.

4. Parfümünüzü Banyoda Saklamaktan Kaçının

Parfüm sahiplerinin en sık yaptığı saklama hatalarından birisi de banyoda parfüm şişesi bulundurmaktır. 

Parfümlerinizi kuru bir yerde saklamanız gerektiğini tekrarlamakla birlikte, banyolarda hem aşırı nem hem de sıcaklık dalgalanmaları vardır. Bu aşırı dalgalanmalar parfümün ömrünü kısaltmak için tahmin ettiğinizden daha tehlikelidir.

Parfümünüzü banyoda saklamak yerine, parfümünüzü banyonun dışında bir oda ve dolap içerisinde saklayın.

5. Parfümünüzü Orijinal Kutusunda Tutun

Parfüm kutuları basit ve çabuk şekilde yıpranacak gibi dursada, bu kutular aromatik esansları içinde tutmak için yapılmıştır. 

Bir şişeyi orijinal kutusunda saklamak, kokunun ömrünü önemli ölçüde artırabilir. Bir de karanlık bir dolap içinde saklandığında, bozulmaya karşı güvenli bir saklama yöntemine sahip olursunuz.

6. Düşük Seviyeli Bir Rafta Saklayın

Bu bariz gibi görünse de akılda tutulması gereken önemli bir ipucudur. En üst rafta birinci sınıf bir koku tutmak, şişenin düşüp kırılması için çok tehlikelidir.

Bir şişe parfümün düşerek kırılması üzücü ve gereksiz olduğu kadar, bir odayı haftalarca güçlü kokusuyla etkisi altında da bırakabilir. 

Düşüş sırasında şişe kırılmasa bile, çalkalanma kimyasal bağları bozabilir ve kokunun yapısının bozulmasına neden olabilir. Parfümünüzü raflı bir alanda saklarken her ihtimale karşı alt raflardan birinde saklamaya özen gösterin.

7. Kullanmadığınız Zamanlarda Şişeyi Kapalı Tutun

Oksijen parfümün en büyük düşmanıdır.

İşe ya da akşam yemeğe gitmek için acele etmek hepimizin yaşadığı tipik bir ritüeldir. Cüzdanınızı veya anahtarlarınızı unutacak olsanız bile, o parfüm şişesinin kapağını kapatmayı unutmayın.

Bir şişeyi birkaç saat ağzı açık bırakmak bile karışımın dengesini bozmaya ve buharlaşmasını hızlandırmaya başlayabilir.

8. Parfüm Şişesini Aşırı Sallamaktan Kaçının

Parfüm şişesini biraz sallamak bir parfümün kokusunun daha iyi karışmasına yardımcı olabilir gibi görünse de, tam tersini yapar.

Bir şişeyi sallamak, kabarcıklar yoluyla istenmeyen oksidasyonu parfüm şişesinin içine sokar.

Parfümlerin çoğu hassas kimyasal bağlar ve kolayca kırılabilen karmaşık karışımlarla yapılır. Sallama ve çalkalama ile formüllerin kombinasyonu bozularak, sizi çekici bir aksesuardan ziyade istenmeyen bir bilim fuarı projesiyle baş başa bırakabilir.

9. Parfümünüzü Orijinal Şişesinde Tutun

Büyükanneninizin evine gittiğinizi ve aynanın önüne dizilmiş abartılı şişeleri gördüğünüzü hatırlıyor musunuz? Bu şişeler güzel süs eşyaları olsalar da içerdikleri parfüm için en iyisi değiller. 

Dekoratif parfüm şişeleri, güzel birer dekorasyon ürünleri olsa da parfümlerin bozulma sebeplerinden biridir.

Tüm parfümler ve kolonyalar için orijinal şişeler hava geçirmez olacak şekilde yapılmıştır ve doğru miktarda kokuyu dağıtmak ve hava ile kontaminasyonu önlemek için özel bir sprey başlığına sahiptir.

10. Seyahat Ederken Daha Küçük Şişeler Kullanın

Günümüzde hepimiz farklı sebeplerden dolayı seyahat ediyoruz. Bu seyahatler sırasında parfümlerin ömrünü kısaltmamak ve parfümün tamamının bozulmasını engellemek için parfümün daha küçük bir versiyonunu satın alın. Kısa vadede maliyetinizi arttıracak gibi görünsede, uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Seyahat boyutunda bir parfüm alarak, parfümünüzün ömrünü çok büyük oranda arttırmış olacaksınız.  

11. Sabit Bir Sıcaklıkta Saklayın

Parfümünüzü serin ve sıcaklığı sabit bir yerde saklayın. Şişenizin, ister sıcak ister soğuk olsun, aşırı sıcaklıkların ve sıcaklık dalgalanmalarının olmadığı bir yerde olduğundan emin olun.

15-20 derece arası, parfümünüzü saklarken hedeflemeniz gereken en uygun aralıktır.

12. Parfümünüzün Renk Değişimini Kontrol Edin

Bu madde parfümü saklama ipuçlarından birisi değil ancak akılda tutmanızda faydası olan iyi bir alışkanlıktır.

Bir kokudaki renk değişikliği, yukarıda belirtilen önlemlerden herhangi birinin veya birkaçının kontrolden çıktığı anlamına gelebilir. Neticede her şey parfümün kimyasal bileşenlerine bağlıdır. 

Doğal malzemelerle yapılan bir karışım zamanla doğal olarak koyulaşacaktır, ancak kokusu değişmeden kalacaktır. Öte yandan, sentetik kokuların renginin değişmesi bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmektedir. Böyle bir dönüşümün meydana gelmesi, parfümünüzüz hoş kokusunu ve uzun ömürlülüğünü kaybedebileceğinin bir işaretidir.

13. Parfümünüzü Hava Geçirmez Bir Yerde Saklayın

Eğer gerçekten özel ve pahalı bir parfüm aldıysanız normal saklama yöntemlerinin de ötesine geçmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu parfümü çift paketlemektir.

Böyle bir durumda parfümü orijinal kutusunda saklamanın yanında, parfüm şişesini hava geçirmez bir torba veya kutuya daha koyun. Ayrıca bu torba veya kutu ne kadar opak olursa o kadar iyi olacaktır.

Hava ve ışık geçirmeyen bir ortamda parfümü saklamanız, minimum oksidasyon seviyesini garanti ederek, değerli ve pahalı kokunuzu zararlı ışınlardan korur ve kokunuzun daha uzun süre harika kokmasını sağlar. 

Bonus: Parfüm Buzdolabında Saklanır Mı? 

Konuyla ilgili çok fazla tartışma var, ancak kokuları türlerine bağlı olarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Buzdolabının sıcaklık derecesi, parfümün hassas kimyasal dengesini bozabilir. Ancak, daha sağlam kimyasal yapıları nedeniyle kolonyanızı (cologne) ve eau de toilette'inizi (edt) buzdolabında saklamaktan çekinmeniz için hiçbir sebep yok.


Yorum bırakın

Liquid error: Could not find asset snippets/booster-message.liquid