" TÜRKİYE'NİN HER YERİNE 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO! "

Parfüm Notaları Nelerdir: Üst Nota, Orta Nota ve Temel Nota

Parfum Notaları Nelerdir: Ust Nota, Orta Nota ve Temel Nota

[Photo by Joshua Woroniecki on Unsplash]

 

Tıpkı müzik parçalarında olduğu gibi kokular da farklı notalardan oluşur. Koku notalarından anlamak, herkes için anahtar değerinde bir bilgidir. Koku notalarından anlayarak, her seferinde kendiniz için en iyi kokuyu daha rahat bulabilirsiniz.

Biz, koku uzmanları olarak sizi memnun edecek kokuları yaratmaya çalışırken, bu yazıyı da sizin için mükemmel kokuyu bulmanıza yardımcı olacağını düşündüğümüz için oluşturduk. 

Parfüm Notaları Nelerdir? 

Parfüm notaları, esasen son kokuyu oluşturan farklı koku katmanlarıdır. Bu kokular üç farklı öğeye ayrılmıştır:

  • üst notalar
  • orta notalar
  • alt (temel) notalar.

Üst, orta ve temel notalar güzel bir koku oluşturmak için birlikte çalışır. Bu üç notanın kombinasyonu olmadan, bir parfüm tam anlamıyla tamamlanmış olamaz. 

Üst Nota

Üst notalar, genellikle açılış notaları veya başlık notaları olarak bilinir. Çünkü parfümü sıktığınızda burnunuza gelen, tanınan ilk koku notalarıdır.

Üst notalar, tüm notaların en hafifidir. Hafif olmalarının bir sonucu olarak, üst notalar en az kalıcı olan notalardır. Ancak bu onların önemini göz ardı etmez. 

Üst notlar ilk izlenimi temsil eder. Parfümün en uzun ömürlü notası olmayabilir, ancak yeni bir koku denerken koklayacağınız ilk şey üst notadır. Üst notalar, sizi içine çeken ilk kokuları temsil eder ve koku hakkında ilk izleniminizi oluşturmanıza yardımcı olur.

Tipik üst notalar arasında

  • turunçgiller (bergamot, limon, portakal kabuğu rendesi),
  • hafif meyveler (anason, çilek, greyfurt) ve
  • taze otlar (fesleğen, adaçayı, lavanta) bulunur.

Orta Nota

Adından da anlaşılacağı gibi, kokunun kalbinde orta notalar bulunur. Bu notalar herhangi bir parfümün temelini oluşturur ve son kokunun yaklaşık %40-80'ini oluşturmaktadır.

Orta notaların kokusu, üst notalar kaybolmadan hemen önce burnunuza gelmeye başlar ve ardından gelecek olan temel notaları güçlü bir şekilde etkiler. Bu sepeten ötürü orta notalar hafife alınmamalıdır!

Bir parfümün orta notası hoş ve çok yönlü olmalıdır. Bu nedenle tarçın, gül, ylang ylang, limon otu  gibi kokular yaygın ve bilinen orta notalarıdır.

Alt (Temel) Nota

Son olarak, üst notalar tamamen buharlaştıktan sonra temel (alt) notalar parlamaya başlayacaktır.

Temel notalar genel olarak parfümün %10-25'ini oluşturur. Bununla birlikte, temel notalar kokunun karmaşıklığını derinleştirmek için orta notalarla birlikte önemli bir rol oynar.

Üst notalar ilk izlenimi oluştururken, temel notalar son ve kalıcı izlenimi yaratacaktır.

Temel notalar genellikle zengin ve pürüzsüzdür. Ayrıca üç nota arasında en uzun ömürlü olanıdır.

Ortak temel notalar arasında sedir ağacı, sandal ağacı, vanilya, paçuli ve misk gibi esanslar bulunur.

 

Kendiniz için ideal kokunuzu mu arıyorsunuz? Hemen esans uzmanlarımız ile iletişime geçin ve mükemmel kokunuzu keşfedin!


Yorum bırakın

Liquid error: Could not find asset snippets/booster-message.liquid