" TÜRKİYE'NİN HER YERİNE 200 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO! "

Parfüm Nasıl Yapılır? Parfüm Üretmek İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Parfum Nasil Yapilir? Parfum Uretmek Icin Bilmeniz Gereken Her Sey

[Photo by Chelsea shapouri on Unsplash]

Antik çağlardan beri insanlar, güzel kokulu parfüm üretmek için doğadan gelen kokuları kullanıyorlar. Üretilen bu parfümler, kuru otlar, yanan odun veya damıtılmış yağ dahil olmak üzere birçok şekil almıştır.

Modern zamanlarda ise, insanların günlük olarak kullandığı kokulu ürün çeşidi artış göstermiştir: Sabunlar, losyonlar, mumlar, temizlik ürünleri ve farklı aroma ve esanslara sahip parfümler bunlardan birkaçıdır.

Bu ürünlerin o kadar yaygın olmasına rağmen, kokuların nasıl üretildiğini genellikle pek çoğumuz bilmiyoruz.

Size parfümün nasıl yapıldığı hakkında daha iyi bir fikir vermek için tarih boyunca kullanılan süreçleri aktarmanın yanında, modern parfüm üretimini de ele alacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra, çok sevdiğiniz o kokuları yapmak için ne kadar uğraşıldığına şaşırabilirsiniz!

Antik Çağda Parfüm

Antik çağlarda parfüm üreticileri sentetik koku üretme yeteneğine sahip değildi. Bütün kokular bir şekilde topraktan gelirdi. Bu sebeple eski uygarlıklar vücut losyonu yapmak için suyu kokulu çiçekler ve farklı ağaç türleri ile aromalandırırdı. Tarçın ve mür gibi baharatlardan yapılan tütsüleri de yakarak oda kokusu elde ederlerdi. Ayrıca bitkilerin özünü de yağ olarak çıkartmışlardır. 

Üretim süreci başlamadan önce, bitki ve hayvan bazlı parfüm bileşenleri toplanmalıdır (içerikler aşağıda listelenmiştir). Zaman içinde dünya çapında bitkisel yağları çıkarmak için çeşitli yöntemler kullanılmıştır. İlk uygarlıklar bitkilerdeki yağı çıkarmada, daha sonra daha ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz soğuk pres yöntemini kullandılar.

Mısır, İran, Roma ve Çin'in eski uygarlıklarında, bu bitkisel uçucu yağlar parfüm yapımı dışında başka öneme de sahipti. Törensel uygulamalarda bedeni yağlayarak kutsal hale getirmek için kullandılar. Bu sebeple, güzel kokmanın yanı sıra dini amaçlar için su ve diğer sıvılara aromatik bitkisel yağları da eklerlerdi.

Çağlar boyunca, parfüm çıkarma ve üretim yöntemleri gelişti ve yeni metotlar ortaya çıktı. Parfüm üretiminin artmasıyla beraber, parfüm sadece törensel ve sembolik bir kozmetik işlevi görmesinin yanında ticaret için de yeni bir yol açtı. 

Örneğin, çoğu kişi Perslerin, parfüm bazında yağ yerine alkol kullanılmasıyla sonuçlanan damıtma işlemini icat ettiğine inanıyor. Persler, büyük olasılıkla o zamanki yeni metodolojileri nedeniyle yüzyıllar boyunca parfüm ticaretine egemen oldular.

Parfüm Üretim Süreci

Parfüm üretim süreci, bileşenlerin toplanması, yağların çıkarılması, harmanlanma, dinlendirilme ve kalite kontrolü gibi basamakları içerir. Neredeyse iyi bir şarap gibi, bir parfüm üretmek için de çok emek ve zaman harcanır.

Özellikle ilginç olan, eski çağlardan kalma yöntemlerin birçoğunun günümüzde bile popüler parfüm markaları tarafından kullanılıyor olmasıdır. 

Elbette, teknikler ve karışımlar, kimyagerler ve diğer profesyoneller tarafından ince geliştirildi ve iyileştirildi. Ancak bazı prosedürler, soğuk pres gibi hala eski yöntemlere çok benzerlik gösteriyor. 

1. Parfüm Yapımında Kullanılan Malzemeler

Birçok parfüm, doğal ürünlerden kokulu yağ çıkarılarak yapılır. Bu bileşenler çeşitli bitkileri, meyveleri, odunları ve hatta hayvan salgılarını içerebilir. Üretim sürecinde alkol, kömür, katran ve petrokimya gibi diğer kaynaklar da kullanılabilir.

Doğada bulunmayan veya uçucu yağ oluşturmayan kokuları taklit etmek için sentetik kimyasallar kullanılır. Birçok popüler ve bulunması zor koku bu kategoriye girer, bu nedenle en sevdiğiniz parfümün içeriğinde en azından bazı sentetik kokular kullanılması kuvvetle muhtemeldir.

 Yaygın Doğal İçerikler:

 • Gül
 • Mür
 • Yasemin
 • Meşe Yosunu
 • Sandal Ağacı
 • Vanilya
 • Ağaç Kavunu

Yaygın Sentetik İçerikler:

 • Alifatik Aldehitler
 • Calone
 • Ambergris
 • Hedione
 • Indole
 • Misk (sentetik olarak çoğaltılır)

2. Ekstraksiyon Yöntemleri

Bir parfüm veya kolonya oluşturmak için öncelikli olarak doğal bileşenlerin yağlarının çıkarılması gerekir. Uçucu yağ ekstraksiyonu birkaç yolla yapılabilir: solvent ekstraksiyonu, buhar damıtma, soğuk pres, veya maserasyon yoluyla elde edilebilir. 

2.1. Solvent Ekstraksiyonu

Bu yöntem, bitkilerin büyük, dönen tamburlara yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Bitkiler daha sonra petrol eteri veya benzen ile kaplanır. Bitki parçaları sonunda hangi çözücü kullanılırsa kullanılsın çözülür ve geride yağları içeren mumsu bir madde bırakır.

Bu madde daha sonra etil alkole yerleştirilir. Yağ alkolde çözülür ve daha sonra yakılarak yüksek konsantrasyonda bir parfüm yağı bırakır.

2.2. Buhar Damıtma

Buhar damıtma yönteminde doğal malzemeler bir imbik içine yerleştirilir. Malzemeler, çıkarılana kadar sabit durur. Ortaya çıkan madde daha sonra soğutulduğu ve ardından sıvılaştırıldığı tüplerden geçirilir. Buharlamaya ek olarak, yağlar suda kaynatılarak bitki materyallerinden de elde edilebilir. 

2.3. Soğuk Pres 

En eski çıkarma biçimlerinden biri olarak ifade edilen bu yöntem oldukça basittir. Genellikle narenciye yağlarının çıkarılması için kullanılan bu işlem, tüm yağlar çıkarılana kadar bitkinin mekanik veya manuel olarak preslenmesini içerir.

2.4. Enfleurage (Yağda Bekletme)

Enfleurage yönteminde, büyük cam levhalar yağla kaplanır ve çiçekler veya diğer bitki materyalleri bunların üzerine yayılır. Cam levhalar daha sonra ahşap çerçeveler arasına katmanlar halinde yerleştirilir. Çiçekler daha sonra elle hareket ettirilir ve yağ kokuyu emene kadar bu işleme devam edilir.

2.5. Maserasyon

Maserasyon işlemi enfleurage işlemine benzer, ancak kokuyu emmek için ısıtılmış yağlar kullanılır. Uçucu yağların elde edilebilmesi için yağlar daha sonra alkolde çözülürler.

3. Malzemeleri Karıştırma

Uçucu yağlar çıkarıldıktan sonra asıl parfüm oluşturma süreci başlar.

Tüm bileşenler seçildikten sonra, birlikte karıştırılması gerekir. Yağlar, parfüm endüstrisindeki bir usta tarafından önceden belirlenmiş ve genellikle "burun" olarak adlandırılan bir formüle göre harmanlanır. Bu formüllerin çoğu, birkaç yıl içinde özenle oluşturulmuştur ve genellikle yüzlerce farklı içerik içerir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, parfüm içeriklerinin bir kısmı bitkilerden gelirken bir kısmı da hayvansal ürünlerdir. Örneğin, kastor kunduzdan, misk erkek geyikten ve ambergris ispermeçet balinasından gelir.

Parfümün yavaş buharlaşmasını ve kokuyu daha uzun süre yaymasını sağlayan sabitleyiciler olarak genellikle hayvansal maddeler kullanılır. 

Diğer sabitleyiciler arasında kömür katranı, yosun, reçine veya sentetik kimyasallar bulunur.

Parfümlerdeki bileşenleri seyreltmek için alkol ve bazen su kullanılır. Parfümün gücünü ve değerini belirleyen alkolün kokuya oranıdır. Ne kadar uçucu yağ olursa, parfüm o kadar güçlü (ve daha pahalı) olur.

Eau de Perfume (EDP) daha düşük bir alkol konsantrasyonuna sahip olurken, Eau de Toilette (EDT) çok daha yüksek bir alkol konsantrasyonuna sahip olacaktır.

4. Dinlendirme

Yüksek kaliteli ve saf parfümler, koku karıştırıldıktan sonra genellikle aylarca veya kokunun kalitesine bağlı olarak yıllarca dinlendirilirler. Bu, en uygun kokunun yaratıldığından emin olmak için uygulanan bir süreçtir.

Dinlendirme, farklı kokuların veya notaların gerçekten birbirine karışmasını sağlar. Parfümler, kokuya vücut sağlayan üst notaların yanı sıra kalıcı bir koku oluşturan temel ve orta notalardan oluşur.

5. Kalite Kontrol

Kalite kontrol, parfüm üretim sürecinin hayati bir aşamasıdır. Bitmiş parfümün zararlı veya istenmeyen, hatta bazıları yasaklanabilecek ürünler içermemesini sağlar. Bu şekilde markanın itibarı ve daha da önemlisi halk sağlığı korunur.

Doğal içeriklerin hasat edilmesi zor olabilir ve bazı parfümler, toplanması zahmetli olabilen doğal hayvansal yağlar kullanır. Sentetik ürünler, parfüm üreticilerinin kokularını daha kolay yaratmalarına ve daha az kalite kontrol gerektirmelerine olanak sağlamıştır.

- - - 

Parfüm üreticileri eski zamanlardan beri çok yol kat etti, ancak özütleme yöntemlerinin çoğu hala eski metotları baz almaya devam ediyor. Sentetik kimyasalların piyasaya sürülmesi, süreci biraz daha hızlı ve daha uygun fiyatlı hale getirerek parfüm kullanımının yaygınlaşmasının bir parçası olmasını sağladı.

Normalde, bu kadar basit görünen bir ürünün bu kadar karmaşık olmasını beklemezsiniz. Bu bilgiler ışığında, artık yeni bir koku denediğinizde parfümün nasıl yapıldığını biliyor olacaksınız. Hangi maddeler kullanıldı? Koku ne tür bir ekstraksiyon yöntemi ile üretildi? 

Eğer siz de mevcut olan farklı parfümlerden bazılarını keşfetmek ve kendi ellerinizle kendinize ait bir imza parfüm üretmek isterseniz sizi parfüm atölyemizde ağırlamak ve esansların büyülü dünyasında bir yolculuğa davet etmek isteriz. 


Yorum bırakın

Liquid error: Could not find asset snippets/booster-message.liquid